Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Rodzaje kamer przemysłowych

Strona główna  »  Artykuły  »  Rodzaje kamer przemysłowych


Rodzaje kamer przemysłowych

Monitoring przemysłowy jest już dziś na porządku dziennym i w zasadzie trudno jest znaleźć firmę, która na kamery w swoim przedsiębiorstwie nie stawia. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kamer będzie nam najbardziej odpowiadał. Zobaczmy, jak przedstawiają się poszczególne kamery, które możemy w firmie zastosować.

Kamera typu box

Kamery te wyglądem są najbardziej zbliżone do tradycyjnych kamer przemysłowych. Możemy ich używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, decydując się w takiej sytuacji na specjalne obudowy. Dużym atutem tych kamer jest zmienny obiektyw, który możemy dostosować do warunków, w jakich kamera będzie pracowała. Najczęściej takie kamery w firmach pełnią funkcję prewencyjną, gdyż swoim wyglądem skutecznie odstraszają przestępców.

Kamery bullet

Kamery te przeznaczane są zarówno do monitoringu wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Charakteryzuje je rurowa obudowa i dołączony system montażowy. Bardzo często posiadają one podświetlenie w postaci wbudowanych diod IR, które umożliwiają monitoring w ciemnościach. Obudowy zewnętrzne tych kamer są odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne (obudowy IP66).

Kamery kopułkowe (typu dome)

Te modele kamer wykonane są ze szkła syntetycznego, zazwyczaj odpornego na uderzenia. Kopuła może tu być przezroczysta, zadymiona lub lustrzana, co nie pozwala dostrzec, gdzie skierowany jest obiektyw. Ich wielkim atutem jest to, iż nie rzucają się one w oczy i pozwalają na dyskretną obserwację. Ważną ich cechą jest łatwość ustalenia kierunku obserwacji. Dzięki ruchomemu obiektywowi bez problemu zmienimy obszar obserwacji.

Kamery szybkoobrotowe (typu speed dome)

Kamery te zbliżone są do kamer kopółkowych. Z tą tylko różnicą, że pozwalają one na szybki obrót kamery w zakresie 360 stopni. Poza tym mają one duży zoom cyfrowy i optyczny (nawet do 35x). Dodatkowym ich atutem jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także warunki atmosferyczne, co sprawia, że doskonale sprawdzają się także w monitoringu miejskim.

Kamery PTZ (pan - tilt - zoom)

Cechą charakterystyczną tych kamer jest to, że można je przesuwać w każdym kierunku (w lewo, w prawo, w górę i w dół). Obracanie obiektywu odbywać się tutaj może tak w sposób ręczny, jak i automatyczny z możliwością zaprogramowania określonych punktów. Są one przeznaczone do obserwacji miejsc o wzmożonym ruchu.

Jak zamontować takie kamery ?

Po odpowiednim wyborze kamer przemysłowych jakie chcemy zamocować w wybranej lokalizacji, na pewno przydadzą nam się do tego odpowiednie narzędzia. Montaż kamer przemysłowych nie jest rzeczą łatwa i lepiej wybrać do tego odpowiednią ekipę montażową.